Efektivní metody jak zmírnit bolest krční páteře

Efektivní metody jak zmírnit bolest krční páteře

Efektivní metody jak zmírnit bolest krční páteře

Proč nás bolí krční páteř?

Ah, krční páteř - to je ona, naše nejvyšší a velmi agilní kamarádka, co drží naši hrdou hlavu. Musí to nemilosrdně odnést v té naší sedavé době, kdy trávíme hodiny s hlavou zabořenou do monitorů a chytrých telefonů. A nejen to, neustálý stres, špatná držení těla a nedostatek pohybu jsou jak smutná třešnička na dortu bolesti. Ale nejde jen o nezdravý životní styl, někdy se nám do bolestivé půtky s krční páteří připlete i nechtěný pohyb nebo genetika, co nás obdařila méně pružnými ploténkami. A pak tu jsou i ty nástrahy jako chůze s viděním omezeným zorným polem smartphonu a já tím vím všechno, protože jednou jsem omylem narazila do lampy při procházce parkem - nepřipomeňme si to. S rostoucí pikantností této bolesti se proto musíme zaměřit na to, jak se jí zbavit a zapojit do toho trocha té pohodové logiky.

Anatomie a příčiny bolesti

Kdybychom to měli vzít od základů, krční páteř je jako obyčejná hradní věž z kostí - sedm obratlů, které jsou malé, ale hodně ohybné. Tyhle obratle obklopují míchu a jsou spojené ligamenty, meziobratlovými ploténkami a svaly, což je taková podpůrná kapela, která nám umožňuje bez bolesti přikyvovat na všechny nesmysly kolem. Ale když něco v tomto precizním systému selže, začneme to pocítit až příliš intenzivně. Například degenerativní změny, které se s námi mohou potkat v důsledku stárnutí nebo nesprávného držení, mohou způsobit, že se ploténky opotřebí a svaly ztuhnou. Někdy dokonce slyšíme jakési křupání nebo cítíme strnulost při otáčení hlavy – krční páteř vydává své protestní písně. Z mých vlastních, často komických příhod, jako je ten nepříjemný okamžik, kdy jsem se po probuzení nemohla pořádně otočit, neboť jsem předchozí den trénovala výraz ,,naštvaný klokan" při cvičení obličeje pro fotku na Instagram, se můžete poučit, že na tělo musíme dávat opravdu pozor.

Je správné držení těla opravdu tak důležité?

Držení těla je jako ten klíčový kámen, když stavíme most mezi bezbolestným životem a křečemi, které bychom snadno mohli zaměnit za náklonnost našich svalů k folklóru. Naše babičky, s jejich nekonečnou moudrostí, nám neustále připomínaly: ,,Vztyč tu hlavu a rovná záda!" a ony opravdu na něco přišly. Pokud sedíme nebo stojíme jako vítězové nesymetrie v podobě věže v Pise, pak si naše krční páteř začne brzy stěžovat. Zkuste si to představit – náš vznešený mozek váží něco okolo 1,4 kg a pokud ho nepodpíráme správně, je to pro naše krční svaly a obratle vskutku olympijský závod na dlouhou trať. A já mohu potvrdit, že když jsem se při maratonu seriálů nechala pohltit pohodlím gauče a přestala dbát na vzpřímenou polohu, krční svaly to následující ráno ryze odsoudily.

Alternativy ke klasickým lékům

Mnohdy, když na nás doslova padne bolest krku, náš první instinkt běží do lékárničky pro něco proti bolesti. Avšak pilulky by neměly být první vojáci, které pošleme do boje. Zkusme tedy hledat alternativní metody léčby, které to překvapivě mohou občas vyhrát nad moderní medicínou. Jako například fyzikální terapie - to je jako mít milostné rande s veselými elektrody nebo akupunktura, která je starší než naše babičky a stále drží krok. Pak máme ještě laserovou terapii, vypadá to trochu jako ze sci-fi filmu, ale efekty mohou být úžasné. A co teprve když přidáte jemnou masáž? Moje tělo jen vzpomínkou na ty relaxační pohyby uvolňuje napětí. Nicméně pamatujme, že tyhle možnosti bychom měli ozkoušet s licencovaným terapeutem, abychom neházeli kostky se svým zdravím.

Cviky a protažení pro každý den

Sedíte-li nehybně jako květinka na parapetu, obklopeni obrazovkami počítačů, tablety a smartphonech, je více než potřeba protáhnout tu zatuhlé křídlo. A pro krční páteř to platí dvojnásob. Existují totiž cviky, které jsou jak osvěžující drink na letní party - rychle oživí a přidají svěžest. A nejenže jsou účinné, ale také je můžete dělat téměř kdekoli a kdykoli. Krční točení, naklánění hlavy nebo jemné posilování krčního svalstva - představte si, že jste dirigentem symfonie svých svalů, a zavládne vám harmonie. Samozřejmě, že jsem si několikrát cviky představovala přehnaně a skončilo to i drobnou bolestí a zarudlým obličejem před zrcadlem, ale to mě jen učinilo ostražitější při dalším pokusu.

Jak předcházet bolesti krční páteře?

Prevence je jako ta nejlepší strategie ve hře na přežití, kdy je každý krok dobře vymyšlený a každá bitva promyšlená s přihlédnutím k dlouhodobým cílům. Není tedy divu, že pokud se chceme vyhnout nemilým setkáním s bolestí, musíme začít uvažovat preventivně. Zlepšení postavení těla, úprava pracovního prostoru, aby nebyl zdrojem potíží, a pravidelný pohyb, to všechno jsou kroky, které našemu muskulárnímu systému vysílají signál, že se o něj staráme. A že o tom něco vím, ukázal mi ten den, kdy jsem se rozhodla, že si doma vytvořím ergonomické pracoviště a ostentativně ho předvedla na Instagramu. Ruce v bok, úsměv na tváři a má hrdost stoupla o několik pater.

Nutnost vyladěné hydratace pro svaly a ploténky

Každý víme, že voda je život a bez ní bychom byli jen suché půdy, kde nic nevzkvétá. A právě o vodu jde i v případě naší krční páteře. Aby byly naše ploténky šťastné a svaly pružné, je potřeba zásobovat je dostatečným množstvím H2O. Neklidní jsme, když naše tělo dává SOS signály dehydratace a my si lámeme hlavu, proč nás bolí. Než se vrhnete do vln bolesti, zkontrolujte zda máte na blízku svou lahvičku vody, protože to může být překvapivě jednoduchá záchrana. Můj osobní rébus s konzumací vody se vyřešil teprve, když jsem si pořídila tu nejprozaičtější aplikaci, která mě pravidelně upozorňuje, že je čas na další doušek.

Ordinace spánku jako nejlepší lék

A abychom nezapomněli na jedno významné doporučení - spánek, ten sladký uzdravující elixír. Pohodlná matrace, měkký polštář a dostatek hodin strávených v objemu Morfeova náruče jsou tím nejlepším receptem na regeneraci naší trápené krční páteře. Můj osobní boj se spánkem a hledání toho ,,správného" polštáře by vydal na epický román s mnoha zvraty a nesčetnými testy. Poslouchejme tedy signály svého těla a vděčně přijměme radu, aby naše ložnicová aréna byla tomu správnému boji za zdraví nakloněna. A když se vám stane, že si nechcete připustit, že ten roztomilý, ale naprosto nepodpůrný polštářek má co dělat s vašimi ranními krčními torturami, mějte na paměti, že spánek hraje klíčovou roli v našem celkovém zdraví.

Všechny komentáře