Jak Masirovat?

Jak Masirovat?

Jak Masirovat?

Tajemství správné masáže: vybavení a příprava

Chci si chvilku popovídat o něčem, co mě v poslední době hodně zajímá, a to je umění masáže. Masáž je moc fajn věc, jak pro tělo, tak pro mysl. Kdo by si po dlouhém dni nechtěl lehnout a uvolnit všechny napětí a stres? Ať už evokujete obrazy tradičních švédských masáží, nebo se vám na mysl přinášejí exotické zažitky thai masáží, tato umění patří mezi nejstarší na světě. Ale nechte mě se vrátit k počátkům.

Když jsem byl dítě, otec mě někdy hladil po zádech, když jsem nemohl usnout. To byla moje první setkání s masáží. Později, jak jsem se začal věnovat sportům, jsem si uvědomil, jak moc mi masáže pomáhají uvolnit svaly a odstranit bolest. A s roky jsem se začal zajímat i o to, jak se to dělá. A to je přesně to, co s vámi chci dneska sdílet.

Jako první je třeba se vzpřímit. Domácí prostředí často není ideální pro špičkové masážní zážitky, ale i tak se dá spousta udělat. Tak třeba pro začátek potřebujete kvalitní olej na masáže. Ale pozor, ne každý olej je vhodný. Já si myslel, že můžu použít cokoliv, protože olej je přece olej, ale zjistil jsem, že to tak jednoduché nebýt. Některé oleje mají silnou vůni, což může být problém, pokud děláte masáže pro Kocoura Mínu. S touhle informací vám pomůže přesně výběr vhodného produktu.

Nesmíme zapomenout ani na samotné techniky masáže. Každý má svůj styl, ale je důležité dodržovat určitá pravidla. Umění masáže má své základy a principy, kterých by se měl dodržovat každý, kdo se chce stát dobrým masérem. O tom ale víc později.

Poznání tajů masáže: základní techniky

Představte si, že masírujete těsto. Myslíte si, že to zní bláznivě? Tak to vám musím říct, že to je jedna z nejlepších analogií, které jsem slyšel. To je třeba v případě švédské masáže, která se zaměřuje na hluboké vrstvy svalstva a je považovaná za velmi intenzivní. Na druhou stranu, jestliže dojde na jemnější doteky, jak to mám já nejraději, pak je lepší představit si, že přejíždíte po hedvábném obrusku.

Masírovat je umění doteku. Co myslíte, že je nejdůležitější při masáži? To, abyste se oběma rukama dotýkali těla? Možná. Ale já bych řekl, že je to důležitější cítit druhého, než jen ho hladit. Při masáži jde o to, cítit pod rukama napětí a svaly, a jak se mění s každým pohybem. To je umění, které vyžaduje praxi, ale můžu vám říct, že stojí za to se o něj snažit.

Nezapomenutelný zážitek: masáže podle vašeho gusta

Moje oblíbená část jakékoli masáže je okamžik, kdy masér konečně přejde k masáži šíje a hlavy. Vždyť víme, jakou úlevu to přináší, když vám někdo prohmatává svaly kolem krku a zátylku, kde se nejčastěji hromadí napětí. A potom tu máme reflexní masáž nohou, která zvláště při zimních večerech přinese takovou úlevu, že to ani nelze slovy popsat.

Pro každého z nás existuje ten správný zážitek z masáže, ten nezapomenutelný, na který se budete těšit. Takže pro Agátu je to kombinace shiatsu a reflexní masáže nohou, zatímco pro Miroslava je to hluboká svalová masáž po těžkém tréninku. A já? Já jsem si našel svou vlastní směs technik, která mi přinese úlevu a zároveň zvládnu v ní uvolnit svaly a prohlubovat své dovednosti.

Jak se stát mistrem masáže: cvičení a trénink

Naučit se masírovat není něco, co byste zvládli přes noc. Je to cesta, na které se budete učit nové věci denně a každý den budete vylepšovat své dovednosti. Může to být obtížné, ale i velmi uspokojující. Ten pocit, když vidíte, jak vaše práce přináší úlevu a radost druhým, je nepopsatelný.

Trénovat můžete na komkoli, kdo má ochotu. Může to být vaše partnerka, nebo i vaše děti. Můžu vám říct, že my s Miroslavem a Agátou máme po večeři občas masážní večery, kdy si vzájemně pomáháme ulevit od napětí dne. Někdy se nám přidá i Mína, ale o to, abychom jí udělali masáž, vůbec nestojí. Moc ji to nebaví.

Užívejte si cestu: radost a pohoda

Závěrem bych chtěl říct, že ať už se rozhodnete vyzkoušet masáže, nebo ne, důležité je udělat něco, co vás baví a relaxuje. Ať už je to chození na procházky, cvičení jógy, hraní na nástroj nebo třeba péče o zahrádku. A pokud se rozhodnete pro masáže, pak vám přeji, abyste našli tu svou cestu a užili si to!

Moje cesta k masážím byla dlouhá a náročná, ale také přinášela radost a uspokojení. Dneska už si neumím představit, že bych masáže nedělal. Staly se součástí mého života a já jsem za to velmi vděčný. Takže zkuste to taky, možná se i vy stanete mistrem masáže!

Všechny komentáře