Thajské masáže: Luxusní péče o tělo

Thajské masáže: Luxusní péče o tělo

Thajské masáže: Luxusní péče o tělo

Úvod do světa thajských masáží

První, o čem je třeba mluvit při zmiňování thajských masáží, je hrdý původ tohoto prastarého terapietického umění. Pohybujeme se zde v hloubkách více než 2000 let, kdy byla tato technika založena legendárním Bharatou, osobním lékařem Buddy. Teď si do těchto řádků nepište, nic s tím nemůžu dělat, když je moje obsese s historií tak velká, jako je můj sklep vína. A ano, mám opravdu velký sklep s vínem.

Thajská masáž, známá také jako „tělo“ masáž, má hluboko zakořeněné kořeny v buddhistické filozofii. Na rozdíl od běžných západních masáží, které se zaměřují na fyzické uvolnění a svalové napětí, se thajská masáž věnuje harmonii těla, mysli a ducha. Je to jako nějaká filosofická epopej s technickými tvrzeními místo veršů. Měli bychom se ale vrátit na zem a popsat, co vás při thajské masáži skutečně čeká.

Základní principy thajských masáží

Thajská masáž je kombinací akupresury, reflexologie a jógy. Představte si to jako zkřížení špiclíka, koberečku a jóga stučnice. Terapeut používá své ruce, lokty, kolena a chodidla k tomu, aby uplatnil tlak na specifické body na vašem těle, a pomáhá vám v určitých pozicích, které rozvíjejí vaši flexibilitu.

Nyní si asi říkáte: „Ale Karel, to zní skoro jako gymnastika.“ A já na to: „Ano, to je pravda!“ Ale jděte na to, než vám někdo přijde a začne vás tlačit a tahat ve zvláštních směrech, měli byste se ujistit, že je tento typ masáže pro vás vhodný. Bez toho byste mohli skončit jako má dcerka Tereza, když se pokoušela zvládnout přemet vpřed a skončila s modřinou velkou jako vejce na čele.

Výhody a přínosy thajských masáží

Málokdo ví, že thajské masáže mají celou řadu výhod a přínosů pro naše tělo. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé po celém světě vyznávají tohoto typu masáže, je skvělé uvolnění a odstranění stresu, které přináší. Představte si to jako cítit se jako meditující buddhistický mnich v chrámu uprostřed Thajska, zatímco sedíte pohodlně v křesle s hrníčkem horké čokolády v ruce. Fakt je, že pokud se chcete zbavit stresu, může být thajská masáž skvělou volbou!

Výhody thajské masáže ale zdaleka nekončí jenom u psychického uvolnění. Například může pomoci také při bolestech zad, hlavových bolestech, nespavosti nebo stravovacích problémech. Pokud máte tedy tendenci například trpět bolestmi zad jako já, kde ten dabil – pardon – zádař, který se občas ozve, je to skvělá věc. Ale jak říkám, znáte mě. Jsem Karel, kdo jsem, abych vám radil, co by vám mohlo nebo nemohlo pomoci, že?

Co očekávat během thajské masáže?

Thajská masáž není ten typ relaxační seance, při které si lehnete na měkkou masážní lavici a necháte svět odtáhnout kdesi do pozadí. Což je špatná zpráva pro mého syna Romana, který moc rád tráví čas ležením na gauči a prohlížením si fotky na Instagramu.

Na rozdíl od tradičních masáží, thajská masáže je obvykle prováděna na podlaze, kde terapeut používá svůj vlastní tělesný tlak k manipulaci s vašimi tělesnými tkáněmi. A pokud jste někdy viděli, jak vypadají thajské masážní techniky na YouTube, víte, že to může být docela intenzivní záležitost. Ale nebojte, nepotřebujete k tomu žádný speciální oblek ani stupínek na aerobik.

Thajské masáže a energie

Pravděpodobně nejzajímavější aspekt thajských masáží je jejich důraz na energetické linie těla, známé jako Sen. Tito Senové se podobají meridiánům používaným v tradiční čínské medicíně a jsou podle thajských masérů klíčové pro udržení správného energetického průtoku.

Přestože většina z nás nemá žádný praktický základ pro pochopení toho, co je to „energetické linie těla“, představte si to tak, že máte téměř neviditelné "řeky" energie proudící po celém těle a skrze vaše orgány. Když je některá z těchto „řek“ zablokována nebo „se zhroutí“, začnou se objevovat zdravotní problémy nebo nemoci. To je podstata thajské masáže a jeho orientace na energetické linie těla.

Moje osobní zkušenost s thajskou masáží

Být upřímný, tak při své první návštěvě thajského masážního salonu jsem byl nervózní jako školák na prvním rande. Bylo to asi před dvěma lety, když Dorotka, moje milovaná manželka, usoudila, že potřebuju nový typ „odpočinku“. Měl jsem nějaké zdravotní problémy, byl jsem vyčerpaný a cítil jsem se napjatě. Ano, vím, vím, to není nic neobvyklého pro nás, working dads, že?

Thajský masážní salon byl plný klidu a pohody, což bylo úplně v rozporu s mojí nervozitou. A vůně? Mám na mysli opravdu osvěžující, balzamickou, exotickou vůni. To bylo opravdu něco! Když jsem ležel na poduše na podlaze, terapeutka mi lehce vysvětlila, co můžu očekávat, takže jsem se postupně začal uvolňovat.

Thajská masáž byla opravdu úžasná. Bylo to jako procházka obchodem s hračkami s Ramenem a Terezou, jen namísto rozzářených očí a úsměvů jsem měl hlubokou úlevu a hluboko zakořeněný pocit klidu. Myslím, že jsem se cítil jako nový člověk. Jako Superman po probuzení v kryptonském záření.

No, a jak to všechno skončilo? Dnes chodím na thajské masáže pravidelně a musím přiznat, že mi to fantasticky pomáhá. A tak, i když jsem do toho šel s mírnou nedůvěrou, musím říci, že se těším na každou další návštěvu. Takže pokud jste ještě nezkusili thajskou masáž, doporučuji to jako Karel, který to vyzkoušel a patří mezi přesvědčené.

Všechny komentáře