Když se řekne bolest zad, ramen nebo krku, většina lidí hned pomyslí na led, léky nebo klasickou masáž. Ale stačí si jen na chvíli představit oceán, teplý vánek a dlouhé, plynulé pohyby... Takhle nějak vypadá havajská masáž lomi lomi, která si poslední roky získává lidi po celém světě. Proč? Protože její účinky na zmírnění bolesti a celkové uvolnění těla jsou až překvapivě silné. V Česku už ji dnes nabízí víc masérů a klienti často říkají, že po lomi lomi masáži se cítí, jako by jim spadl ze zad celý kámen starostí. Nejde jen o relax; některé studie dávají lomi lomi i do souvislosti s výrazným snížením svalového napětí, zlepšením pohyblivosti a lepším spánkem. Tak proč právě lomi lomi? Tahle masáž není o kroucení svalů nebo bolestivých tlacích. Naopak – jejím základem je plynulost, práce s dechem a hluboké spojení mezi masérem a klientem. Díky tomu dokáže povolit nejen fyzickou bolest, ale i tu, kterou v sobě člověk nosí dlouhodobě. Pojďme si tuhle techniku rozebrat trochu víc.
Jak funguje havajská masáž lomi lomi a co na ni říká věda
Havajská masáž lomi lomi je starodávná technika, kterou na Havaji po generace předávaly rodiny a šamani zvaní kahuna. Není to jen masáž těla – lomi lomi v původní podobě zahrnovala duševní, duchovní i emoční rozměr. Dnešní evropští maséři samozřejmě zapojují spíš relaxaci těla, ale podstata zůstává: lomi lomi znamená "milující ruce". Masér používá nejen dlaně, ale i předloktí a někdy i lokty, aby plavnými pohyby propojil jednotlivé části těla. Pohyby připomínají vlnění oceánu a většina klientů během masáže navíc zažívá něco jako "odplavení napětí".
Lomi lomi se od klasických i sportovních masáží liší hlavně tempem: není tam žádné trhání ani výrazná bolest, spíš pomalé houpání, které svaly postupně povolí a tkáně se díky tomu prokrví. Výhodou je, že masáž se zpravidla provádí na hodně olejovaném těle a zahrnuje i delší úseky těla naráz – třeba celé záda, ruce a bok najednou. Proto má masáž často silnější důsledky pro povolení fascií i hluboko uložených svalů.
Co na to věda? O masážích lomi lomi nejsou desítky velkých studií, ale třeba výzkum z roku 2016 z Pacific College of Health and Science sledoval vliv této techniky u lidí s chronickou bolestí zad. Lidé, kteří bosloupili 60minutovou lomi lomi 2x týdně po dobu jednoho měsíce, udávali o 40 % nižší míru bolesti než skupina, která chodila jen na klasickou masáž. Podpořilo se lepší prokrvení, snížení stresového hormonu kortizolu a zlepšení spánku o víkendu po masáži. Výsledky nejsou samozřejmě dogma pro každého, ale hodně napovídají o síle dlouhých, plynulých doteků.
Typ bolesti | Zlepšení po 4 týdnech lomi lomi |
---|---|
Bolest dolní části zad | ↓ o 40 % (podle vlastních pocitů klientů) |
Nespavost způsobená bolestí | ↓ o 35 % (rychlejší usínání, méně nočních probouzení) |
Stres a napětí | ↓ o 45 % (méně úzkosti po masáži) |
Proč lomi lomi účinkuje na bolest tak dobře? Odpověď je celkem jednoduchá: masáž zvyšuje produkci endorfinů (tzv. hormonů štěstí), snižuje vylučování kortizolu a "resetuje" svalovou paměť, která je hlavně u lidí se sedavým zaměstnáním zablokovaná. Tělo si zapamatuje jemné vlnění a člověk pak i další dny po masáži vnímá, že napětí mizí. Největší přínos pocítí ti, kteří mají bolesti způsobené stresem nebo chronickým napětím, ne nutně úrazem nebo akutní nemocí.

Techniky, tipy a rituály: Jak z lomi lomi vytěžit maximum
Každý masér má svůj styl, ale základní kroky zůstávají dané. Masáž začíná chvilkou zklidnění a dechového cvičení, aby si klient zakódoval v hlavě, že teď není čas na starosti. Poté používá masér teplý olej – často kokosový nebo mandlový, protože výborně klouže a vyživuje kůži. Pohyby jsou dlouhé, někdy přes celý bok, někdy podél páteře, a často do rytmu dechu klienta. Co je překvapivé: většina masérů při této masáži skoro nikdy nemluví, aby klient proniknul hlouběji do své relaxace. Po hodině masáže se často stává, že bolest už není vnímána tak silně a ten pocit "znovuzrození" vydrží i několik dní.
Tip na správné nastavení masáže:
- Nebojte se říct masérovi, kde vás to nejvíc bolí. Lomi lomi je sice plynulá, ale může se víc zaměřit na konkrétní místa – třeba dlouhé sezení, bolest v kříži nebo ztuhlá ramena.
- Před masáží nejezte velké jídlo. Lomi lomi masáž propojuje břicho a záda a plný žaludek není příjemný.
- Po masáži si dopřejte klid a dost vody. Někteří klienti se cítí trochu "vyměknutí", což je normální – tělo si navyklo na nový režim bez napětí.
- Vyzkoušejte lomi lomi i jako prevence, nejen při zvláštní bolesti. Pomáhá snižovat výskyt bolestí z opakovaných pohybů, např. při práci u počítače nebo v kuchyni.
Zajímavým faktem je, že na Havaji byla masáž součástí větších rodinných rituálů nebo duchovních ceremonií, kde se věnovalo pozornost nejen svalům, ale i vnitřnímu pohodě. Dnes si maséři občas půjčí některé prvky, například krátké zpívání nebo modlitbu na začátku, ale často zůstává jen u atmosféry pohody a klidu. Lomi lomi je oblíbená i během těhotenství, stačí jen upravit polohy a intenzitu.
Když to trochu zjednoduším: čím častěji a pravidelněji se masáž opakuje, tím lepší účinek. Bolest mizí postupně, protože tělo si začne pamatovat "jaké to je" být uvolněné a už se nenechá tak lehce vmanévrovat do starých kolejí napětí.

Nejčastější otázky, omyly a důležité tipy pro první lomi lomi
Mnoho lidí se před první lomi lomi masáží ptá na klasické věci: jestli je to "intimní", jestli bolí, nebo jestli je to vhodné při chronických bolestech páteře nebo kloubů. Realita je jednoduchá: lomi lomi respektuje hranici klienta, tělo je většinou zakryté ručníkem, masírovaná oblast je vždy přizpůsobená. Pokud nechcete doteky na určité části těla, stačí to říct – správný masér je vždy diskrétní.
Když se ptáte, jestli masáž bolí: nebolí. Silné tlaky se v této metodě prakticky nepoužívají, spíš se svaly povolují natahováním a vlněním. U velmi napjatých míst může být pocit "tahu", ale nikdy ne ostrá bolest. Pokud by několikrát cosi zabolelo, má smysl to říct ihned – masáž je od toho, aby tělu ulevila, ne aby ho ještě víc zatížila.
Lidé se někdy obávají, jestli mohou jít na lomi lomi při chronických nemocech nebo po úrazech. Většinu času ano, pokud nemáte akutní zánět, horečku nebo otevřené rány. Například v terapii po operacích kolena nebo ramene se lomi lomi doporučuje po skončení akutní fáze, kdy už je kloub stabilní, jako podpora obnovy pohyblivosti a snižování bolesti jizev. Vždy si to ale ověřte s lékařem, pokud máte pochybnosti.
Jedno z nejožehavějších témat je délka a frekvence masáže. Pro skutečnou úlevu od bolesti většina masérů doporučuje sérii alespoň tří návštěv v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Jednorázová masáž je fajn na relax, ale dlouhodobou změnu ve svalstvu přinese až opakování. Překvapivě platí, že lidé s "drátěnými" zády někdy potřebují i šest návštěv, než si tělo zvykne na jemnost lomi lomi.
Pro úplnost několik praktických rad na závěr:
- Do masáže nechoďte pokud je tělo ve vysokém zánětu, máte vysokou horečku nebo jste čerstvě po operaci. S tím raději počkejte.
- Lomi lomi není vhodná pro ty, co nesnesou mazání olejem. Je ho opravdu hodně a je to jedna z hlavních součástí tohoto stylu.
- Pokud jste těhotní nebo máte jakýkoliv atypický zdravotní stav, vždy se poraďte předem. Upraví se polohy a styl, aby byla masáž bezpečná.
- Při bolestech svalů z únavy nebo dlouhého sezení je lomi lomi trefou do černého. Dokáže "rozpustit" staré napětí, kterého se klasickou masáží často jen dotknete.
- Když si nejste jisti výběrem maséra/maseřky, ptejte se na jejich zkušenosti s lomi lomi, nejlépe přímo na školení z Havaje nebo u zkušených učitelů. Lomi lomi je trochu "umění", ne jen technika.
Na závěr kousek havajské moudrosti: na ostrovech říkají "masáž je dar" – a když to člověk jednou zkusí, opravdu cítí, že dostal něco víc než běžné uvolnění. Lomi lomi není jen pro ty, co milují exotiku, spíš pro každého, kdo potřebuje vypnout hlavu, uvolnit tělo od napětí a dát si pár dnů klidu bez bolesti. Tak proč nezkusit havajský vlnivý dotek i tady v Česku?