Proč je masáž miminka důležitá
Jestli je něco, co mám na mateřství nejraději, tak je to ta sametová pokožka mého synka Antonína a pocit blízkosti, když ho zrovna hladím nebo masíruji. Mám pocit, že takovýmto malým rituálem mu pomáhám nejen s trávením, ale také posiluji naše vztahy. A není to jen má pocity, věda stojí přímo za mnou! Studie ukazují, že masáže mohou stimulovat nervový systém miminka, což vede k lepšímu spánku, menšímu stresu a dokonce i k rychlejšímu růstu. A není na tom nic složitého, dejte s miminkem na záda, zahřejte si ruce a můžeme na to jít. Jen si pamatujte, že nejlepší masáž je taková, při které je miminko v pohodě a klidné. Jestli se směje nebo pláče, vaše doteky budou mít úplně jiný efekt.
Výběr správného prostředí
Představte si, že si jdete na masáž. Místnost plná živých barev, energická hudba a světlo jako na operaci. Nezní to moc lákavě, že? A přesně tak to vnímají i naše nejmenší. Proměňte proto koutek pokoje v malou oázu klidu. Stačí jemná světla, třeba ještě nějaká ta uklidňující melodie v pozadí. Teplota je také důležitá - nic neodradí od uvolnění spíše než chladná místnost, kde vám miminko zmodrá. Okolo 24 stupňů je akorát tak, aby se vám oběma pohodlně relaxovalo. A nezapomeňte na pohodlný prostor, když budete muset sedět půl hodiny na zemi, tak si raději připravte měkkou podložku nebo rovnou polštář.
Jaký olej nebo krém zvolit
No a teď si budeme hrát na malé chemiky. Mám pro vás totiž malou lekci z olejů a krémů. Ne, nebudu vám podstrkovat nějaká drahá masažní mléka z katalogu, které si objednáte a budete se modlit, aby byla do měsíce doma. V každé domácnosti se najde základ: dětský olej nebo panenský kokosový olej. Ten má navíc ten bonus, že je příjemně voňavý a zanechá pokožku krásně hebkou. Pokud máte miminko s citlivější pokožkou, tak můžete sáhnout po speciálních olejích pro děti s atopickým ekzémem. A nemusíte se bát, že by jste dítě promazali jako husu na Vánoce, stačí opravdu jen pár kapek. Hlavně pamatujte, že to nemá obsahovat žádné zbytečné parfémy, barviva nebo silikony. Vždy je lepší držet se co nejpřirozenější cesty.
Základní masážní techniky
Tak a teď už ruce z mouky a můžeme přikročit k samotné akci. Jednoduchost je klíčová, žádné složité chmaty a techniky z tai chi. Začněte s jemným pohupováním miminka, aby se uvolnilo a připravilo na masáž. Pomalu můžete přejít na jemné kroužení po zádech - nezapomeňte, že nejsme na vzpěračském zápasu, při masáži žádná síla není potřeba. Vyzkoušet můžete i takzvanou "I Love U" techniku na bříšku, která je skvělá pro trávicí potíže. Jde o to, že tvarujete na bříšku písmena I, L a opačné U. A nezapomeňte se bavit, miminku jeho reakcí dáváte najevo, že se jedná o společně strávený čas, a ne o rutinní proceduru.
Kdy je nejlepší masírovat miminko
No a kdy na to přijít - dopoledne, večer, po koupání, před jídlem? Kdy si mám sakra sednout a začít? Odpověď je prostá - kdykoli se vám oběma bude chtít. Pozorujte své malé a uvidíte, kdy je nejklidnější a... ne, nebudu lhát, tak jednoduché to není. Ráno mívají děti obvykle víc energie, takže jsou méně nakloněny k relaxaci. Po koupání je většinou miminko vyčerpané, takže masáž může pomoct k lepšímu spánku. Každopádně, nesnažte se to vnucovat dítěti, když má špatný den nebo je přeplněné, masáž může počkat.
Jak na masáž se staršími dětmi
A co tehdy, když váš drobeček tak trochu povyroste? No jednoduše, pokračujte! Možná už to nebudou tiše spokojené lehání na záda, ale stále máte celou řadu možností, jak zapojit dítě do procesu. Učte je, jak relaxovat a uvolnit se, představte jim jednoduché stretchingové cviky nebo hravé masáže chodidel. Starší děti mohou mít tendenci se během masáže rozmluvit, ale to nemusí být na škodu, můžete využít tento čas k jemným rozhovorům o tom, co je trápí nebo co je baví.
Masáž a rozvoj vztahu s miminkem
Myslím, že mnoho z nás si není vědomo, co vše masáž opravdu přináší. Když masírujete své miminko, komunikujete s ním na úplně jiné, hlubší úrovni. Učte se rozpoznávat jeho tělesné signály a odpovídajte na ně. Když se miminko směje, valí se to štěstím a když se schoulí, možná potřebuje jen trochu času. Stejně jako u každého vztahu i zde platí, že čím víc do něj investujete, tím bohatší bude vaše odměna. A já vám z vlastní zkušenosti mohu říct, že ty spokojené úsměvy vašeho dítěte po masáži jsou k nezaplacení.
Zdravotní přínosy masáže
Někdo si myslí, že masáže jsou jen o uvolnění a blízkosti. Ale opak je pravdou - zdravotní přínosy jsou také ohromné. Jemná masáž bříška může pomoci s kolikami, evidentně to uklidňuje náladu a snižuje produkci stresových hormonů. Dokonce se ukazuje, že masáže mohou posílit imunitní systém a podporovat lepší cirkulaci. A pamatujte, že když se o pevný základ pečuje, roste zdravý strom (anebo v tomto případě, zdravé dítě).
Případné kontraindikace a kdy na masáž zapomenout
Teď pojďme trochu na zem. Masáže jsou skvělé, ale nejsou pro každého a vždy. Existují určité situace, kdy byste měli s masírováním počkat. Když má miminko horečku, není to zrovna ideální čas pro relaxaci. Ba naopak, může to být signál něčeho vážnějšího, a vy byste měli raději zavolat lékaře. A pokud máte takový malý průzkumník, který se rád válí v písku a přináší domů každého brouka, ujistěte se, že nemá žádnou otevřenou ranu nebo kožní infekce. Vždy raději dvakrát přemýšlejte a sledujte, jak se miminko chová.
Pár slov závěrem
A jsme u konce naší dnešní cesty po světe masáží pro ty nejmenší. Vždy si pamatujte, že masáže jsou nejen o technice, ale o lásce a porozumění mezi vámi a vaším dítětem. Buďte trpěliví, věnujte tomu čas a energii a společně prožijte ty nejkrásnější okamžiky. Ať už si vyberete jakýkoli krém, olej nebo techniku, vždy dávejte dítěti najevo, že jej milujete a že si ceníte každé společně strávené chvíle. A když už budete masírovat, nezapomeňte se usmívat. Protože úsměv je nejlepší masážní olej na světě.