Reflexní masáž: Průvodce prvním sezením a účinky na zdraví

Reflexní masáž: Průvodce prvním sezením a účinky na zdraví

Reflexní masáž: Průvodce prvním sezením a účinky na zdraví

Někdo tvrdí, že po reflexní masáži ucítil úlevu jako po dlouhé dovolené. Jiní přiznávají, že vůbec netušili, jak moc jejich unavené nohy odrážejí to, co se děje uvnitř těla. Reflexní masáž má totiž pověst drobného zázraku, na který nedají dopustit nejen vyznavači alternativní medicíny, ale i lidé, co ke zdraví přistupují střízlivě a racionálně. Je fascinující, jak se někdy pod nenápadným dotykem mohou rozplést staré napětí a vaše tělo i mysl se naladí na úplně novou vlnu pohody. Co od reflexní masáže vlastně čekat, když do studia vkročíte poprvé? Právě teď se to dozvíte.

Co je reflexní masáž a proč je tak oblíbená

Reflexní masáž je technika s kořeny v dávných kulturách – v Egyptě, Číně nebo Indii se o ní mluví už mnoho století. Princip je jednoduchý, ale účinky můžete pocítit na celém těle. Masérka nebo masér stiskem a uvolňováním konkrétních bodů na chodidle, dlaních nebo uších ovlivňuje příslušné orgány a tělesné soustavy. Je až neuvěřitelné, že například ploška pod vaším palcem odpovídá hlavě a krku, zatímco oblast paty je propojena s pánví a dolními končetinami.

Popularita reflexní masáže za poslední dekádu vzrostla nejen v Česku, ale i jinde po Evropě. Podle průzkumů zdravotních pojišťoven ji vyhledávají lidé, kteří mají problémy s migrénou, zažíváním, hormonální nerovnováhou, ale také ti, co chtějí „jen“ vypnout a nabrat síly. Důvod, proč reflexní masáž baví tolika lidí, je hlavně nenáročné a přitom hluboké uvolnění. V roce 2022 byla reflexní terapie v top pěti nejvyhledávanějších masérských službách v krajích jako Jihočeský a Středočeský, což ukazuje nejen zájem, ale i vědomí jejího širokého záběru.

Lidé často zažívají krátkodobé zlepšení některých zdravotních problémů už po několika sezeních. Studie z Německa publikovaná v roce 2021 ukázala, že pravidelná reflexní masáž může podpořit oběhový systém o 9 % u lidí nad 45 let. Není výjimkou ani zmírnění napětí ve svalech, lepší spánek nebo dokonce menší citlivost na stres. Výzkumy Centro Studi di Milano mluví o zvýšení produkce endorfinů během masáže až o 23 %, což se rovná přirozenému „hormonu štěstí“ po sportovní aktivitě.

Jednou z hlavních výhod reflexní masáže je, že nezasahuje pouze do tělesné schránky, ale působí i na mysl. Není proto divu, že se o reflexní terapii mluví jako o „holistickém“ typu masáže. Díky propojení těla a psychiky můžete pocítit úlevu, i když jste na masáž přišli původně „jen s bolavými chodidly“. Tohle je věc, kterou klienti obvykle nečekají a která je příjemně překvapí.

Jak vypadá první sezení reflexní masáže

Vaše první reflexní masáž může připomínat malý rituál. Většina zkušených reflexních terapeutek začíná krátkým rozhovorem. Ptají se na vaše zdraví, co vás trápí a na co si chcete dát pozor. Často bývá ve studiu klidné světlo, voní tam příjemné esenciální oleje a nikdo na vás netlačí. Můžete nechat mobil v tašce a na chvíli prostě vypnout.

Následuje mytí nebo dezinfekce chodidel – hygienu bere každý dobrý masér vážně. Nemusíte se svlékat do naha; stačí si jen odhalit nohy, většinou až ke kolenům. Například v Táboře se reflexní masáž nabízí především na chodidlech, ale v některých pražských nebo brněnských studiích můžete vyzkoušet i reflexní terapii na dlaních a uších.

Když se usadíte nebo lehnete na lehátko, začíná vlastní masáž. První doteky jsou jemné, spíš zkoumavé. Masérka mapuje citlivé body, lehce tlačí nebo kruhově masíruje místa, která podle tradičních map odpovídají vašim orgánům. Pokud některé body bolí, rozhodně to neznamená, že „se něco děje špatně“. Spíše jde o signál, že namáhaná „dráha“ si zasluhuje víc pozornosti.

Masáž trvá nejčastěji 40–60 minut. Někdy se stane, že během prvního sezení usnete. To je úplně normální, dokonce žádoucí – tělo tak reaguje na hlubší relaxaci. Po masáži doporučuje většina masérů pár minut klidu, někteří nabídnou i bylinkový čaj. Je důležité po masáži hodně pít. Váš lymfatický systém se rozběhne a tělo potřebuje vodu, aby se zbavilo uvolněných „odpadních látek“.

Během masáže se neřeší jen fyzický stav. Věnujte pozornost i svým pocitům, třeba vzpomínkám, které se vám vynoří. Reflexní masáž dokáže rozhýbat i to, co jsme dlouho potlačovali. Praktické je vzít si pohodlné oblečení a nebát se říct, co vám vadí nebo co se vám líbí. Maséři jsou většinou lidé, kteří rádi naslouchají a chápou různé reakce.

Fáze sezeníObvyklý průběh
Rozhovor5–10 min; zdravotní dotazník, zaměření na hlavní potíže
Mytí chodidel & příprava5 min; mytí, dezinfekce, příprava
Reflexní masáž40–50 min; samotná práce na vybraných bodech na noze
Odpočinek5–10 min; klidové doznění, pitný režim

Pro první sezení doporučuji nespoléhat na Google a nechat se vést. Dejte si čas, vnímejte tělo a možná budete překvapení, kolik energie ve vás zůstalo ukryto.

Pro koho je reflexní masáž vhodná a kdy raději vynechat

Pro koho je reflexní masáž vhodná a kdy raději vynechat

Reflexní masáž je vhodná skoro pro každého, kdo touží po zklidnění nervů, posílení imunity, úlevě od bolesti hlavy nebo zad. Hodí se dokonce i pro děti (od cca 3 let), těhotné ženy nebo seniory – jen s několika drobnými úpravami. Tato masáž je oblíbená také u sportovců jako doplněk regenerace, zejména v případě přetížených svalů nohou.

Důležité je ale zmínit, že reflexologie není vhodná vždy. Pokud trpíte závažnými infekcemi, záněty žil (trombóza), čerstvými úrazy nohou, silnou cukrovkou s komplikacemi, nebo máte horečku, raději se o masáži poraďte s lékařem nebo masérku rovnou na problém upozorněte. Totéž platí u lidí, kteří mají neurologická onemocnění s poruchou citlivosti v dolních končetinách.

  • Srdce nebo cévy: při závažných kardiovaskulárních problémech je lepší být opatrný
  • Těhotenství: v prvním trimestru doporučují maséři masáž vynechat nebo volit jemnější styl
  • Otevřené rány, bradavice: masírovaná oblast musí být zdravá

Pokud berete léky na ředění krve nebo máte citlivé kosti (např. osteoporóza), také se vyplatí informovat masérku předem. Většina dobře vyškolených terapeutů ovládá i další druhy masáží a dokáže upravit techniku přesně podle vás.

Reflexní masáž se často kombinuje s dalšími terapiemi jako aromaterapie, indická masáž hlavy nebo lymfatická drenáž. Výhodou je, že maséři většinou znají různé léčebné systémy a učí se nové trendy – třeba dnes tolik populární baňkování nebo anti-stresová masáž dlaně.

Možná budete překvapení, jak pestrý je svět reflexních masáží i jak šetrné postupy vám zkušený člověk nabídne. Pokud jste zvědaví, ale trochu váháte - zkuste zavolat přímo do studia a zeptat se na vše, co vás napadne. Odpovědi bývají přívětivé a často zdarma.

Co může reflexní masáž ovlivnit a jaké jsou její konkrétní účinky

Můžete najít desítky osobních příběhů o tom, jak reflexní masáž pomohla od bolestí zad, migrén, poruch spaní nebo dokonce trávicích potíží. Není třeba čekat na „zázrak na počkání“, ale existuje několik oblastí, kde jsou účinky nejvýraznější:

  • Bolest a napětí – po masáži často dochází k uvolnění chronicky zatuhlých svalů, zmírnění bolesti zad, ramen, šíje nebo nohou.
  • Nespavost – většina klientů uvádí lepší usínání do 2–3 dnů po proceduře.
  • Podpora imunity – pravidelná stimulace některých bodů má pomoci obranyschopnosti (například u dětí s častými infekcemi dýchacích cest).
  • Zažívací potíže – masáž bodů na chodidle působí pozitivně na práci žaludku, střev i žlučníku.
  • Stres & psychické napětí – při hlubokém uvolnění dochází k vyplavování endorfinů a serotoninu.

Zajímavá studie Olgy Ryantové z roku 2020, která probíhala se skupinou 65 pacientů z oblasti Jihočeského kraje, prokázala snížení úzkosti a napětí o 18 % po 6 týdnech pravidelné reflexní masáže. Podobné výsledky zaznamenali i ve zlínském wellness centru Květuše, kde po 10 týdnech klesla průměrná dlouhodobá bolest zad u účastníků o 2,1 bodu na desetistupňové škále.

Některé efekty reflexní masáže lze dost dobře měřit i na psychické stránce. Klienti často popisují pocit „lehkých nohou“, „prohřátí“, někdo dokonce zažívá krátkodobé mravenčení a rychlejší nástup pocitu žízně (známka zahájených detoxikačních procesů v těle). Maséři doporučují, abyste po masáži odpočívali, pili hodně tekutin a nejedli těžká jídla, protože tělo zpracovává nové podněty i několik hodin poté. Někdy se objevují krátké svalové záškuby, únava nebo zvýšená potřeba spánku.

Při dlouhodobějších potížích doporučují reflexologové série minimálně 5–10 sezení v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Největší efekt bývá pozorovatelný po třetím nebo čtvrtém ošetření. Pokud máte zájem o konkrétní vyladění (regenerace po úrazu, podpora při detoxikaci nebo úleva od menstruačních bolestí), masáž lze cíleně zaměřit a opakovat častěji. Překvapivě oblíbené jsou i relaxační balíčky, kde reflexní masáž kombinuje s aroma masáží hlavy nebo pleťovými rituály.

Tipy pro váš první zážitek reflexní masáže

Tipy pro váš první zážitek reflexní masáže

Pokud jdete na reflexní masáž poprvé, raději si neplánujte hned po ošetření náročný sport nebo dlouhé sezení v autě. Sledujte signály svého těla. Pokud cítíte únavu, klidně si dopřejte krátký spánek. S sebou vezměte pohodlné bavlněné ponožky a lahev vody. Vyhýbejte se silné kávě, alkoholu i těžkým jídlům aspoň 2–3 hodiny předem. Po masáži se nebojte naslouchat svému tělu – když na vás přijde žízeň, pijte. Zvýšený pitný režim pomáhá tělu rychleji se očistit a načerpat nové síly.

Pokud patříte mezi lidi, kteří se stydí za své nohy (zrohovatělé paty, kuří oka apod.), buďte v klidu. Masérky jsou zvyklé na všechno a uvědomují si, že chodidla jsou prostě namáhaná součást lidského těla. Než se objednáte, můžete si nohy doma namočit v teplé vodě se solí, případně jemně promasírovat hydratačním krémem.

U citlivějších jedinců může být některý bod na chodidle chvilkově bolestivější. Je dobré říct masérce hned při prvních pocitech nepohodlí. Tlak se vždy dá upravit. Pokud užíváte jakékoliv léky, nezapomeňte to masérce sdělit, stejně i pokud máte nějaká omezení pohybu. Reflexní maséři respektují osobní hranice a vaše pohodlí je pro ně vždy na prvním místě.

Reflexní masáž není vhodná jako náhrada klasické medicínské léčby, ale jako skvělý doplněk sama o sobě obstojí. U řady potíží lze masáží doplnit českou tradiční medicínu a docílit rychlejšího zotavení (například po virózách nebo mírné bolesti hlavy/krční páteře).

Tip navíc: Pokud se vám masáž zalíbí, vyplatí se domluvit si permanentku nebo sérii návštěv. Ve větších městech i na menších městech existuje možnost zvýhodněných balíčků. Ptejte se po certifikaci masérů; v Česku existuje několik desítek akreditovaných pracovišť, která můžete snadno dohledat online.

Všechny komentáře