Výhody anticelulitidní masáže, o kterých jste možná nevěděli

Výhody anticelulitidní masáže, o kterých jste možná nevěděli

Výhody anticelulitidní masáže, o kterých jste možná nevěděli

Každý zná celulitidu – ta drobná hrbolatá kůže na stehnech nebo zadku spolehlivě dokáže zkazit náladu. Masáž proti celulitidě ale není jen módní záležitost. Už po pár sezeních spousta lidí potvrzuje, že jejich pokožka nejen vypadá lépe, ale je i pevnější. Nikdo vám neřekne, že už první masáže dokážou rozproudit krevní oběh a pořádně nakopnout lymfatický systém. Přitom právě tady často začne viditelné zlepšení.

Možná jste slyšeli, že masáže jsou hlavně o relaxu. Jasně, ale v případě anticelulitidní masáže jde o mnohem víc než pohodlí. Tlak, pohyby a správný směr dokážou reálně ovlivnit, jak tělo zpracovává tuk nebo jak rychle obnovuje kožní buňky. Tyhle efekty přitom ocení hlavně ženy, ale osobně znám i chlapy, kteří si pochvalují, že po pravidelných masážích se zbavili pocitu těžkých nohou po dlouhém pracovním dni.

Když jsem poprvé pořídil masážní váleček domů, Eliška byla skeptická – teď se ale hádáme, kdo půjde první. Ať už chodíte ke specialistovi nebo masírujete sami, vždycky hraje roli správná technika a pravidelnost. Když ale člověk ví, proč vlastně masáž dělá, výrazně zvyšuje šanci na úspěch.

Jak funguje anticelulitidní masáž a na co si dát pozor

Většina lidí má za to, že anticelulitidní masáž je jen o mačkání stehen a používání různých krémů. Ve skutečnosti se tu ale pracuje s hlubšími vrstvami kůže i podkoží. Masér nebo masérka používá konkrétní hmaty, které mají za úkol rozrušit tukové polštářky, zlepšit proudění krve a hlavně lymfy. Přesně díky tomu se dají odplavit toxiny a zlepšit stav pokožky.

Ideální je kombinovat různé techniky, které sestávají z hnětení, špetání, válení nebo tlakových pohybů. Pokud jste byli někdy na masáži proti celulitidě, možná jste odcházeli trochu červení nebo s malými modřinami. Není to špatně, pokud to není extrémní – jde prostě o známku, že se opravdu pracovalo s podkožím.

Co vás může při masáži překvapit? Někdy to fakt bolí. Není nutné vydržet každou bolest, extrémní tlak nedělá dobře krevním cévám nebo lymfatickým uzlinám. Nejlepší je řídit se pocitem, ideálně pod rukama někoho, kdo tohle opravdu umí. Jak říká fyzioterapeutka Petra Řezníčková:

„Správně provedená anticelulitidní masáž nikdy nezakládá na bolesti, ale na tím, že klient cítí intenzivní, ale příjemný tlak a aktivaci podkoží.“

Jestli začínáte s masáží doma, určitě mrkněte na tyhle základní rady:

  • Masírujte vždy směrem k srdci – podpoříte proudění lymfy.
  • Nikdy nemasírujte rozšířené žilky, ouplně se vyhněte modřinám a podrážděné kůži.
  • Používejte speciální krémy nebo oleje, které snižují tření a obsahují látky jako kofein, výtažek z břečťanu nebo rozmarýnu.
  • Ideální délka je 10–20 minut na jednu partii, radši pravidelně než extra dlouze jednou za čas.

Zajímá vás, jak často masírovat? Jedna z menších studií z roku 2023 zjistila, že po 2–3 týdnech pravidelné masáže (třikrát týdně) měly ženy viditelně jemnější povrch pokožky a méně výrazné dolíčky na stehnech.

Četnost masáží Viditelné změny
1x týdně lehké zlepšení po měsíci
3x týdně výrazné zlepšení po 2–3 týdnech

Krátce: když znáte základní zásady bezpečné anticelulitidní masáže, je to fajn zbraň proti celulitidě i pocitu těžkých nohou. Kamarádka udělala tu chybu, že první masáž jela naplno a měla týden modřiny. Nesnažte se hned překonat rekord, začněte s mírným tlakem a sledujte, jak vaše tělo reaguje.

Výhody, které mnozí neznají

Myslíte si, že anticelulitidní masáž řeší jen to, co vidíte v zrcadle? Zdaleka ne. Málokdo ví, že masáže zaměřené na celulitidu mají několik dalších plus, které běžný krém nikdy nenabídne.

Jednou z hlavních výhod je lepší fungování lymfatického systému. Pohyby při masáži totiž pomáhají odvádět toxiny z těla. Pokud vás často trápí otoky nohou nebo pocit těžkosti, právě tady má masáž skutečně smysl – nerovná se jen hladší kůže, ale i menší únava a rychlejší regenerace po sportu nebo náročném dni.

Zajímavé je, že pravidelnou anticelulitidní masáží můžete podpořit i lepší prokrvení pokožky. Tím se zlepšuje zásobování kyslíkem a živinami, což se pak projeví zdravější a pevnější kůží. Tady máte konkrétní srovnání, co může změnit pravidelná masáž (2–3x týdně):

Počet týdnůViditelné zlepšení pevnosti kůže*Snížení otoků
2 týdnyu 40 % lidíu 30 % lidí
4 týdnyu 65 % lidíu 60 % lidí
8 týdnůu 80 % lidíu 78 % lidí

*Na základě průzkumu mezi klientkami jednoho českého studia v roce 2024.

Další nečekaný efekt? Pravidelná masáž může značně ulevit při bolestech svalů a ztuhlosti. Tuhle zkušenost mám osobně – po týdnu s plnou dávkou práce a dvěma domácími masážemi se cítím lépe nejen zvenku, ale i zevnitř.

  • Lepší obnovování kožních buněk = rychlejší hojení drobných ranek nebo podráždění.
  • Pokojnější spánek – hlavně pokud masáž spojíte s relaxem večer.
  • Menší výskyt modřin, protože masáž posiluje kapiláry pod kůží.

Spoustě lidí tyhle benefity napoprvé uniknou, protože se soustředí jen na „pomerančovou kůži“. Jenže když vydržíte, tělo se vám odvděčí mnohem víc, než čekáte.

Praktické tipy pro domácí použití

Praktické tipy pro domácí použití

Doma nemusíte mít zázračné přístroje ani tříhodinové masáže. Pro anticelulitidní masáž vám postačí vlastní ruce nebo jednoduchý masážní váleček. Úplně nejzásadnější je pravidelnost – podle fyzioterapeutů stačí 10 minut třikrát týdně, už po měsíci si často všimnete změny vzhledu pokožky.

Při domácí anticelulitidní masáži doporučuju držet se těchto osvědčených kroků:

  1. Pokožku vždy zvlhčete – ideální je použít tělový olej, krém nebo obyčejný kokosový olej. Zabráníte tak podráždění.
  2. Masírujte kruhovými pohyby zdola nahoru. Začněte u kolen směrem k bokům nebo k zadku, tím podpoříte lymfatický systém.
  3. Tlak přizpůsobujte pocitu – má být intenzivní, ale nikdy bolestivý. Pokud kůže rudne, brzdit. Bolest není známka dobré práce.
  4. Nástroje jako dřevěné válečky, speciální kartáče nebo baňky můžou účinek zvýraznit. Ale i ruce úplně stačí, když to děláte správně.
  5. Někteří lidé používají po masáži studenou sprchu – je to fajn na tonizaci a zároveň ulevíte nohám.

Docela často lidi dělají chybu, že přehánějí tlak nebo masírují suchou kůži. Výsledek? Modřiny nebo podráždění a nulový účinek. Lepší méně a pravidelně než jednou za čas extrémně. Samozřejmostí je pít hodně vody, protože masážní techniky rozproudí lymfu a tělo tak potřebuje tekutiny na odplavení odpadních látek.

Někoho možná zaskočí, že podle studie časopisu Journal of Cosmetic Dermatology až 67 % žen hlásí zpevnění pokožky do dvou měsíců při pravidelném používání masážního kartáče a správné techniky. To je motivace začít! Když už investujete čas, dělejte to jednoduše a správně – a výsledky se dostaví rychleji, než čekáte.

Čemu se při masáži raději vyhnout

Spousta lidí dělá při anticelulitidní masáži chyby, které nemají s účinností nic společného, nebo si jimi dokonce můžou uškodit. Hlavně ze začátku je potřeba dávat pozor, co se svým tělem děláte.

  • Vyhněte se příliš silnému tlaku – když po masáži máte modřiny, je to jasný signál, že jdete přes čáru. Masáž má pokožku povzbudit, ne poškodit.
  • Nikdy nemasírujte známky zánětu, křečové žíly, nebo čerstvé jizvy. Zhoršíte stav a ničemu tím nepomůžete.
  • Používejte přípravky určené pro anticelulitidní masáž, ne obyčejný krém na tělo – některé složky jsou navržené tak, aby podpořily prokrvení a vstřebávání.
  • Zapomeňte na masáž, pokud máte horečku, infekci nebo obecně špatnou imunitu. Tělo má dost starostí samo se sebou.

Hodně lidí si myslí, že čím častěji a silněji, tím líp. Ale opak je pravdou. Ideální frekvence je 2–3× týdně a stačí pár minut na jednu partii. Důrazně to připomínají i fyzioterapeuti:

„Příliš intenzivní masáž může vést k poškození tkání nebo narušení lymfatického oběhu. Platí zlaté pravidlo: méně je často více.“ (Mgr. Petra Hřebíková, fyzioterapeutka, rozhovor pro Zdraví.cz, 2023)

Někdy narazíte na domácí návody, kde radí použít kartáče s tvrdými štětinami nebo vakuové baňky bez jakékoli přípravy. Tady člověk snadno podráždí pokožku, škrábnutí nebo dokonce popálí povrch kůže.

ChybaMožné následky
Příliš silný tlakModřiny, otoky, bolest, podráždění kůže
Nesprávné produktyPupínky, alergické reakce
Masáž zanícené oblastiZhoršení zánětu

Co z toho? Držte se zdravého rozumu a nebojte se začít jemně. Nejlepší výsledky přináší pravidelnost a správná technika, ne drsný silový přístup. A pokud si nejste jistí, zeptejte se vždy raději někoho zkušenějšího – třeba masérky nebo fyzioterapeuta.

Všechny komentáře